середа, 23 березня 2016 р.

Конспект уроку


Тема. Правила вживання великої літери.

Культурологічна тема. Топонімія рідного краю.

Мета: повторити і систематизувати знання про правила вживання великої літери; удосконалювати правописні вміння учнів та поповнити їх словниковий запас;
виховувати життєву необхідність подальшого вдосконалення і розширення знань про  рідний край, свідомого ставлення  до вивчення ономастики як науки про власні назви.

Тип уроку. Урок використання знань, умінь і навичок.

Обладнання: схеми-опори «Правила вживання великої літери», дидактичний роздатковий матеріал, короткий словник ономастичної термінології, карта України, Закарпаття, орфографічний словник.

Учні повинні знати: принципи української орфографії; правила вживання великої літери, написання прізвищ і географічних назв.

 Учні повинні вміти: знаходити орфограму, визначати її тип, принципи, на якому  базується написання; дотримуватися правил орфографії; використовувати орфографічний словник.



Перебіг уроку

І. Організація навчального процесу.
Наш урок сьогодні незвичайний, святковий. На ньому присутні гості, вчителі української мови та літератури району, які спостерігатимуть за нашою роботою. Отже, зосередьтеся, будьте уважні, працюйте у звичайному для нас режимі.
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
На минулому уроці ми працювали над орфограмами в коренях, префіксах і суфіксах слів. Зараз практично виконаємо завдання, які, на мій погляд, потребують особливої уваги. Перед виконанням індивідуальних завдань проведемо мовну розминку. До речі, всі ви поділені на чотири групи. Пізніше ви будете в них працювати, а це завдання виконаємо колективно.
                            Пригадайте і назвіть села Рахівщини і їх жителів, Визначте суфікси, за допомогою яких утворені назви осіб за місцем походження. Почнемо з районного центру.


Рахів – рахівчанин,
Ділове – діловчанин,
Луг – лужанин,
Бичків – бичківлянин,
Косівська Поляна – косівлянин,
Росішка – росіщанин,
Кваси – квасівчанин.
– Отже, за допомогою яких суфіксів утворюються іменники, що означають осіб за місцем їх проживання (- анин (-янин)).
– А хто живе в містах Орлі, Курську, Осі?
– В нашому селі з роду в рід називають деяких людей за місцем народження. Чи можете назвати їх? (Росіщанка, Лужанка, Рахівчанка, Трабушанка …).
– Дуже часто ми, вчителі, бачимо, що учні допускають помилки у написанні по батькові людей, навіть себе. Я пропоную індивідуальні завдання (самостійна робота для трьох учнів).


Записати чоловічі імена по батькові за допомогою суфіксів -ович, -йович, -ич,  -їч. Іван, Олексій, Кузьма, Ілля, Федір, Ян, Микола, Сергій.

Записати жіночі імена по батькові за допомогою суфіксів -івн (а), -ївн (а).
Кузьма, Микола, Іван, Олексій, Юрій, Яків, Федір, Сергій.

Утворити присвійні прикметники за допомогою суфіксів -ин, -їн. Пояснити
орфограми.
Галя, Віта, Наталка, Іванна, Олеся, Ольга, Мелашка, Галька, Надія, Марія, Зоя, Софія,Анастасія.

– Всі виконали завдання? Чи всі слова утворені правильно? Хто має запитання до учнів, які виконували завдання? (Учні відповідають, вказують суфікси).
ІІІ. Оцінювання учнів.
Виконані вами завдання засвідчують, що ви добре повторили попередній матеріал, правильно виконали практичні завдання.

ІV. Повідомлення теми і мети уроку.
Висока культура мовлення кожної людини вимірюється не лише вмінням гарно говорити, а й досконалим знанням граматичних норм літературної мови і вмінням правильно викласти свої думки на папері. На сьогоднішньому уроці ми повторимо і систематизуємо знання про правила вживання великої літери, вдосконалюватимемо писемну грамотність, поглибимо свої знання про рідний край та ознайомимось з ономастикою як наукою про власні назви.
Відповідно до цього, епіграфом уроку стануть слова знавця української мови Дмитра Білоуса:
У назвах міст і сіл слова,
В яких щось рідне, таємниче,
В них голос предків ожива
Й сьогодні в рідний край нас кличе.
Воістину пророчими є також слова видатного українського філософа Григорія Сковороди: « Пізнай свій край, себе, свій рід – і ти побачиш свій шлях у житті», які не зайвим буде взяти на озброєння кожному із нас.
Розгорніть зошити, запишіть дату і тему уроку.

V. Робота над  матеріалом, що узагальнюється.
На вивчення даної теми дається три уроки. Сьогодні ми узагальнимо два поняття:
1.              Які слова належать до власних назв і відповідно пишуться з великої літери?
2.              Як ще пишуться і називаються власні назви?

Учні класу поділені на групи.
Працюємо над першим питанням. У кожного на парті є опорні схеми-таблиці за рівнями та матеріал підручника на сторінці 139. Користуючись ними, ми повинні заповнити схеми-таблиці (подібна накреслена на дошці, яку заповнюють керівники груп).

Перша група виписує власні назви, що називають осіб та клички тварин.
Друга група виписує географічні та астрономічні назви.
Третя і четверта групи працюють над суспільними власними назвами.

Заповнити таблицю - схему номерами власних назв, усно пояснити написання великої літери.

Власні назви

Назви осіб,
клички тварин
Географічні та астрономічні
назви
Суспільні назви





1.       Ярослав Мудрий.
2.       Ісус Христос.
3.       Дід Мороз
4.       Різдво Христове.
5.       Чумацький Шлях.
6.       Міжнародний комітет Червоного Хреста.
7.       Cобака Сірко.
8.       Конституційний Суд України.
9.       День учителя.
10.   Орден «Мати-героїня».
11.   Шевченківська премія (шевченськівський стиль).
12.   Співдружність Незалежних Держав (СНД).
13.   Карпати.
14.   Цукерки «Веснянка».
15.   Західна Україна.
16.   Русалка.
17. Майдан Незалежності.

VІ. Словникова робота. ( У кожного на парті міні-словник і деякі слова записані на дошці).
До речі всі ці власні назви звучать ще й так:
1.              Ономастика – розділ мовознавства, який вивчає будь-які власні імена, історію їх виникнення.
2.              Топоніми – власні географічні назви.
3.              Антропоніми – імена людей.
4.              Космоніми або астроніми – власне ім’я окремого небесного тіла.
5.              Хороніми – назва територій, частин світу, областей, країн, їх частин.
6.              Зооніми – клички тварин.
7.              Теоніми – імена божеств.
8.              Гідроніми – назви водойм.
9.              Катайконіми – назви мешканців ( назви людей за місцем проживання).
10.          Ойконіми – власне ім’я будь-якого населеного пункту.

Хто більше хоче дізнатися про ономастичну термінологію отримає словник. Усі ці слова належать до власних назв і відповідно пишуться з великої букви. Я думаю, що настав час виконати практичні завдання окремими групами.

Робота в групах
(На листках кожен учень виставляє собі бал за виконане завдання. Командир перевіряє чи правильно виконані завдання і коригує виставлені оцінки. Вони здаються вчителю і тільки тоді командири тягнуть білети з надписами

1.              «Вибір» – керівника групи вибирає вчитель.
2.              «Делегат» – керівника групи вибирає група.
3.              «Всі – все» – відповідають усі члени групи.
4.              «Довіра» – бали виставляються без захисту.

Завдання групам.
Заповнити таблицю, виконати диктант – вікторину.

Диктант - вікторина
1.        Назвіть міста обласного та районного центрів.
2.         Назвіть по три райони Закарпатської області.
3.         Назвіть найвищу гору України, села Кос. Поляна.
4.         Назвіть найвищу посаду України.
5.         Назвіть назви політичних партій, організацій чи товариств села.
6.         Назвіть вулицю, на якій живете.
< 
7.         Назвіть обласні і районні газети і журнали.
8.         Назвіть релігійні свята, які відзначають у вашій родині.
9.         Хто голова сільської ради села?
10.   Яке свято відзначаємо 9 листопада?
11.   Назвіть найвищий законодавчий орган України.
12.   Назвіть річки, які протікають в області, районі, селі.
13.   Який твір і якого письменника прочитали востаннє.
14.   Звідки предки нашого села?
15.   Назвіть своє ім'я і що воно означає?

Учитель. Чи всі виконали завдання?

Захист і оцінювання.

VІІ.  Підсумок уроку.
Чи сподобався урок?
Що нового дізналися?
Над чим повинні працювати вдома?

VIІІ. Домашнє завдання.
За темою 10 « Вживання великої літери» скласти контрольні запитання – тести ; написати міні-твір про топоніми села, їх походження.

 


1 коментар:

  1. The Best Ways to Make the Best Spins in Las Vegas
    The best way to make the best Spins 과천 출장안마 in Las Vegas · 과천 출장샵 Betfred. · SugarHouse. · Bally's. · Caesars 성남 출장샵 Sportsbook. · Caesars Sportsbook. 광주광역 출장샵 · 시흥 출장마사지 Parx. · PointsBet. · Caesars

    ВідповістиВидалити