середа, 23 березня 2016 р.

Конспект уроку

 Тема уроку. Твір-опис при роди за картиною.

 Мета уроку. Узагальнити та систематизувати знання про тип мовлення-опис; формувати вміння описувати природу за картиною, виражаючи до неї своє відношення; розширити словниковий запас школярів; виховувати любов до природи.

Методи і прийоми. Бесіда, самостійна робота учнів, робота з пам’яткою. Методи: «Дивуй», «Приваблива тема», «Прес».

Обладнання. Картина Миколи Глущенка   «Зимовий день», малюнки учнів, опорний словник, зразок твору.
                                                               
Тип уроку. Урок розвитку усного і писемного мовлення.
                                                                               .
Міжпредметні зв’язки. Образотворче мистецтво, українська література, музика.

План уроку
1.     Актуалізація опорних знань учнів з теми «Типи мовлення».
2.     Словниково-стилістична робота.
3.     Підготовка до Вступне слово вчителя.
4.     Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми, мети і завдань уроку.
5.     написання твору-опису:
а) бесіда за запитаннями;
б) складання плану.
6.          Творча робота.
7.          Підсумки уроку.
8.          Домашнє завдання.


Перебіг уроку.

Зупинись і ти в здивування перед красою, і в твоєму серці
розквітне благородство.
В. Сухомлинський


І.  Організаційний момент

       1.Початок уроку. Створення позитивного настрою, ситуації успіху. Вступне слово вчителя. Метод «Дивуй!»


 Сьогодні у нас незвичайний урок:
   Сьогодні ми зробимо ще один крок
      В країну прекрасну, в країну чудову,
 Що нас так чекає й збагачує мову.

  Який у вас, діти, настрій? Погляньте, яка сріблясто-біла казка за вікном. Чуєте як видзвонюють сніжинки? Одна з них завітала сьогодні до нас на урок. Це не просто Сніжинка. Народилася вона високо над землею, в пухнастій білій хмаринці. Вона поведе нас у цікаву подорож, у чарівний світ краси рідної природи. (На дощці Сніжинка з паперу з дівочим обличчям.)
В.О.Сухомлинський писав: « Краса – це радість твого життя. Зупинись і ти в здивуванні перед красою – й у твоєму серці розквітне благородство».


1. Оголошення  теми, мети і завдання уроку.
Метод «Приваблива тема»
Сьогодні ми поглибимо знання про типи мовлення, їх будову; познайомимося з особливостями побудови опису природи за картиною.
Тож прошу зібрати всю свою енергію, думки і почуття,щоб успішно провести урок мислення, урок розвитку наших почуттів,зв’язного мовлення.
Ми повинні добре працювати, бути уважними, активними. За правильні відповіді отримуватимете сніжинки, які в кінці уроку порахуєте, і, зважаючи на їх кількість, поставите собі оцінку за урок.
Послухайте загадку і ви зрозумієте, що ми будемо з вами описувати.
                  Хто її спізнати хоче?
                  Зеленаво-сині очі…
                  Вся прозоро-кришталева,
                  Тче полотна білосніжні,
                  Вишива мережки ніжні
                  І нанизує намисто
                  Іскрометно-променисте.
                                            (Зима)

       – Правильно , зима.

Отже, сьогодні ви не просто учні, ви — мандрівники. Ми вирушаємо на екскурсію в природу. Наше завдання: описати картину, виражаючи до неї своє відношення,, розширити свій словниковий запас. Описати потрібно в художньому стилі мовлення, тобто вживати емоційно-забарвлені слова (епітети, слова у переносному значенні, синоніми, порівняння).

              (Є три типи мовлення: опис, роздум, розповідь).
      – На яке запитання дається відповідь в описі?
              (В описі дається відповідь на запитання: який предмет чи особа?)
(Описувати можна все, що ми бачимо навколо, з чим зустрічаємось в житті, предмети, тварини, людей, різні процеси і явища).
(Опис складається з трьох частин: загальне враження, окремі ознаки, деталі, висновок, ставлення до описуваного).


Зима: білосніжна, казкова, холодна.
Дерева: голі, сумні, зажурені, самотні, непорушні.
Небо: блакитне, голубе, спокійне, затаєне.
Повітря: чисте, свіже, прозоре, прохолодне.
Земля: важка, холодна, сонна.

Образотворча лексика:
художник, маляр, пейзажист, майстер пензля; написати намалювати, відтворити, відобразити, передати, втілити, показати, створити, відбити; картина, полотно, художній твір, пейзаж, картина природи; гама кольорів, контрастні барви, падаючі тіні, плани, композиція, фарби, фон,тло.
Зображені об’єкти:
Дорога, гайок, ліс, небо, огорожа, кілки, жердини, дерева, ялини, берези, небо, копиця, сніг, проталини.
Характерні ознаки об’єктів:
сніг – білий із сіро-фіолетовим відтінком, твердий, спресований;
дорога – в’їжджена, примерзла, дзеркальна, золотиста смуга;
берізки – білі з чорними смугами, стрункі, осяяні, сріблясті;
ялинки – зелені, темно-зелені, аж чорні, стрункі;
тіні – довгі, розмиті, блідо-сірі, невиразні;
ліс – темний, густий, осяяний, яскраво-фіолетовий з багряною смугою;
дерева – золотисто-багряні, безлисті;
небо – золотисте,блідо-сіре, сіро-фіолетове, спокійне.

                             III.      Розгляд картини Миколи Глущенка  «Зимовий день»

















М. Глущенко. Зимовий день
1. Бесіда за картиною:
                Чи можна впізнати час доби? По чому?
                Як ви думаєте – день морозний чи потепління? Як довести?
                Що зображено на передньому плані?
                 Що є композиційним центром картини?
                 Що привертає увагу глядача у першу чергу? Чим це досягається?
                 Завдяки чому відчувається глибина простору?
                 Чим пояснити добір контрастних кольорів у зображенні лісу?
                 Який загальний фон картини? Чому?
                 Який настрій навіює картин?
          –        Які кольори переважають?
          –        Який ваш улюблений колір? Чому?
–        Доберіть епітети й порівняння, які точно й поетично передавали б колір снігу.                                                                                                                                                                                                              –     Як впливають на вас кольори?
(Вони створюють приємний настрій.
Приємні фарби гарно впливають на настрій. Мені й раніше подобалася зима,а тепер я полюбив її ще більше).
(Коли дивлюся на цей зимовий пейзаж, то ніби відчуваю свіже зимове повітря).
(Кожна людина повинна вміти помічати красу і берегти її).

2.     Коротка розповідь про  художника (наперед підготовлений учень розповідає про художника).

Відомості про художника
 Глущенко Микола Петрович (нар. 4(17) вересня 1901 р. в Новомосковську Дніпропетровської обл. - помер 31 жовтня 1977 р. в Києві) - український
живописець, удостоєний звання Народного художника 1976 р. У 1924р закін-
чив Берлінську вищу школу образотворчого мистецтва у м.Шарлоттенбурзі. До
1936 р. жив за кордоном. Як художник працював переважно в жанрах пейзажу
натюрморту, портрета. Серед його полотен: «Київ після визволення» (1944)
«Березень на Дніпрі» (1947), «Київська осінь» (1950), «Відлига» (1956), «Вес-
на на перевалі. Карпати» (1967), «Осінь під Києвом» (1969), «Кримські виноградники» (1974), «Блакитний березень» (1975), «Українські квіти» (1977), «Бла-
китні сутінки» (1977) та ін. У 1934 р. написав портрети А.Барбюса і Р.Роллана.
В 1972 р. М.Глущенку присуджено Державну премію УРСР ім.Тараса Шевченка. В 1986 р. видано каталог «Микола Петрович Глущенко».

                              IV.      Підготовка і написання твору-опису
         1. Глибоко і послідовно розкрийте тему.
         2. Дотримуйтеся абзаців.
         3. Зробіть висновок.
        4. Стежте за грамотністю.

План-схема (на дошці)
1.     Загальне враження
2.     Опис.
3.     Чим приваблює?
          4. Основна думка.

VІ. Колективне складання плану твору-опису

           VІІ. Самостійна робота учнів.
1.    Вибіркова перевірка робочих записів учнів.
2.    Колективний аналіз учнівських робіт.

           VІІІ. Домашнє завдання
Закінчити твір-опис, записати у зошит

|На картині – ранковий час пізньої зими. Від сонця, яке ще не піднялось
високо над горизонтом, щоразу сміливіше пробивається крізь ранкову млу яс-краве проміння. Воно щедро позолотило верхівки дерев густого лісу, що сто-
їть стіною за ріденьким березовим гайком. Від кожної берізки на вже спресо-
ваний вітрами і теплом, осяяний сонячним світлом сніг падають довгі досить
виразні тіні. За ніч примерзли проталини на не дуже в'їждженій дорозі що
дугою огинає березовий гай і десь губиться між деревами. Сині з сивою поволокою озерця на дорозі віддзеркалюють ніжні стовбури беріз і ще напівсонне
шатро неба. На крутому повороті дорога відсвічує щирим золотом.
Ще зима. Ще мороз. Але вже добре відчуваються перші теплі подихи вес-
ни. Ось ялиновий ліс уже зелений: він скинув з себе снігове вбрання Ось за лісом жовтіє скирта соломи, що теж позбулася снігової ковдри. Лише земля дрімає під твердою сніговою корою, хоч уже подекуди несміло визирає чорнозем – то на дорозі, то під стовбурами дерев і дерев'яними кілками.
Художник майстерно відтворив на картині оптимістичний настрій очікування весни. Картина ніби дихає свіжим, чистим повітрям і грає, міниться всіма кольорами веселки. На зміну холодним, але вже м'яким блід-фіолетовим та си-
нім барвам ідуть теплі – ніжно-рожеві, сонячно-яскраві і навіть гаряче-вогняні.
Пейзаж постає перед нами в усій красі, тонко сприйнятий і відтворений на полотні чутливим майстром пензля.
























Немає коментарів:

Дописати коментар